Biztos vagyok benne, hogy átélted már te is azt, amikor a főnököd mikromenedzsert játszik feletted és mindenbe bele akar szólni, máskor meg leb@szást kapsz, hogy valamiben döntened kellett volna és mindenért te vagy a felelős. Mi áll ennek a hátterében? Talán az, hogy a beosztott és vezető közti kapcsolat, a felelősségek pontos szintje nincs megfelelően meghatározva. Ebben segít nekünk “A Delegáció 7 Szintje” (The 7 Levels of Delegation) módszertana.
Ez az egyszerű módszertan 7 szinten határozza meg a delegálás mikéntjét. Egészen a “majd én megmondom”-tól a “csináld ahogy jónak látod”-ig. Az egyes szintek mindig arra vonatkoznak, hogy a vezető milyen formában enged teret beosztottjának, mekkora döntési jogkörrel is bír az egyik és a másik fél. A területeket, amik mentén döntéseket kell hozni, mindig a vezető és beosztott közösen határozzák meg, hisz ez munkakörtől eltérően különböző lehet. Míg az egyik munkakörben arról kell dönteni, hogy kit veszünk fel és milyen bért adunk neki, addig a másikban azt kell megtervezni, hogy milyen ajánlatot adjunk az ügyfélnek, vagy éppen milyen technológiát használjunk az adott épület kivitelezésénél.
A Delegáció 7 Szintje
1. Mondd meg (Tell)
Vezetőként te hozod meg a döntést. Nincs szükség magyarázatra, az nem vita tárgya.
Példa: Válságmenedzsment idején dönteni arról, hogy milyen projektekkel foglalkozzon a cég.
2. Add el (Sell)
Vezetőként te hozod meg a döntést, és azt érthetően elmagyarázod a beosztottaknak, hogy miért ez a helyes választás.
Példa: Az éves célok meghatározása adott csapathoz.
3. Konzultálj (Consult)
Vezetőként infromációkat kérsz a csapatod tagjaitól, kikéred a véleményüket, de a végső döntést te hozod meg.
Példa: Egy csapat irodájának berendezéséről dönteni.
4. Egyezzetek meg (Agree)
A csapatod bevonásával közösen hozzátok meg a végső döntést.
Példa: Egy projektben kiválasztani, hogy milyen technológiákat fog használni a csapat.
5. Adj tanácsot (Advice)
Bölcs tanácsoddal támogasd a beosztottad, és hagyd, hogy a végső döntést ő hozza meg.
Példa: Dönteni a képzési keret felhasználásáról adott kolléga esetén.
6. Érdeklődj (Inquire)
Engedd, hogy a beosztottad döntsön, de megkéred, hogy magyarázza el döntését.
Példa: Egy alkalmazás felhasználói felületének tervezése.
7. Bízz meg benne (Delegate)
Bízz meg a besztottban, hagyd, hogy ő döntsön. A részletekre ne légy kíváncsi.
Példa: A karácsonyi ajándékok beszerezése a kiemelt partnereknek.
A Delegáció 7 Szintje és a Helyzetfüggő Vezetés között könnyen meg lehet találni a kapcsolatot. S1 szinten (rendelkező) a “Mondd meg (Tell)”-et érdemes alkalmazni, az S2 szinten (meggyőző) az “Add el (Sell)” és “Konzultálj (Consult)” lehet célravezető. Az S3 szinten (együttműködő) az “Egyezzetek meg (Agree)”-et és “Adj tanácsot (Advice)”-ot, míg az S4 szinten (delegáló) az “Érdeklődj (Inquire)” és “Bízz meg benne (Delegate)” használata lehet a nyerő.
Hogyan használd?
Töltsd le oldalunkról a rövid prezentációt, ami összefoglalja A Delegáció 7 Szintjének alap gondolatait és beszéld át beosztottaddal vagy vezetőddel, hogy mik azok a területek, amikben döntési pontok vannak. Készítsetek egy táblázatot, amiben kitöltitek, hogy kettőtök között melyik területen milyen szinten van a delegálás. Hidd el, már a beszélgetés sok kérdést tisztázni fog kettőtök között és sokkal nyugodtabb, tisztább lesz az együttműködésetek.