2013 április 10-én kezdődött minden, egy Budapest Agile Meetupon. Fehér Gábor (Sebes) tartott egy előadást arról, hogyan alakult át a szervezetük, milyen kihívásokkal küzdöttek meg az agilis módszertanok bevezetése terén. Csak ültem és pislogtam, és végig az az érzésem volt, hogy ha a cégük logóját kicserélnénk a prezentáción és én állnék kint, akkor ugyan ezeket mondanám el. Nem bírtam ki és az előadás végén megkerestem Gábort, hogy beszélgessünk.
Hamar egy hullámhosszra kerültünk és rövid időn belül megállapodtunk abban, hogy meg fogjuk látogatni egymás cégét, benchmarking jelleggel. Sebeséktől eljött a két tulajdonos és pár senior kolléga, ha jól emlékszem 5-en voltak. Talán sikerült őket úgy lenyűgözni, mint ahogy Sebes tette azt az előadásával az én esetemben.
Ezt követően többször találkoztunk, de kezdetben elég ad-hoc jelleggel. Általában akkor ha valamelyikünk kezdeményezett, volt valami kibeszélendő téma, vagy Sebes véleményét akartam kikérni a terveimmel kapcsolatban. Ezek a beszélgetések még a Mosselen Belga Sörözőben voltak, de az is előfordult, hogy a KÖKI éttermeinél ültünk le egy asztalhoz. Az viszont minden esetben közös volt, hogy rettentően inspiratívan mentünk utána haza. Örültem annak a pillanatnak, amikor először láttam azt, hogy Sebes érzi úgy, hogy többet kapott mint adott.
Később 1-1 ismerőst is elhívtunk ezekre a beszélgetésekre, hogy meghallgassuk az ő véleményüket is, tanuljanak ők is az eszmefuttatásokból. Aztán 2015-ben már úgy éreztük, hogy ennek az egésznek nevet kellene adni. Megszületett hát a qBox (Question Box), ahol bármit lehet kérdezni és mindenki véleményét meghallgatjuk.
Egy következő fordulópont az volt, amikor Antit (Mihályi Antal, Doctusoft Head of PMO) hívtuk el egy ilyen alkalomra. Hihetetlen volt az a tudás, amit prezentált nekünk. Nagyon szóhoz se jutottunk, szinte mindenre volt válasza, története. Megtetszett neki is ez a szakmai kis gittegylet és azóta “le se tudjuk vakarni”, minden megbeszélésen ott van. Kialakult a kemény mag.
2016-ban úgy döntöttünk, hogy emeljünk a szinten és a megbeszéléseket elkezdtük rendszeressé tenni. Minden hónap első csütörtöke. Minden megbeszélésnek volt egy kijelölt fő témája, a megbeszélésről készültek jegyzetek. Megtartottuk a check-in és check-out köröket is, ahol elmondtuk, kivel mi történt az elmúlt hónapban és mi tetszett neki az adott napi qBox-ból.
Mostanra elmondhatjuk, hogy mind barátok lettünk. 2016-ban megcsináltuk a Krumlov Maraton-t (26 km vadvízi evezés) és év végén volt közös pihenés is a Mátrában. Különböző cégeknél dolgozunk és nem félünk megosztani egymással azt a tudást, amit eddig összeszedtünk. Hisszük, hogy ezekkel a szakmai beszélgetésekkel közösen építjük a másik szervezetét is.
Sokat fejlődtünk, de pár dolog nem változott. A beszélgetések továbbra is kerekasztal jellegűek és rettentően inspiratívak. Aki egyszer belekóstolt az már jönni akar a többire is. Olyan érzese van mindenkinek, mintha 4-5 meetupon járt volna egyszerre és minden alkalommal tud is mit hazavinni.
Szeretnénk azonban még egy lépést tenni előre. Szeretnénk ezt a hatást még több embernél elérni, szeretnénk elsősorban adni, de kapni is. A qBox megmarad, annak a kis zárt közösségnek ami eddig is volt, de mellé 2017-ben elindítjuk a MEP - Managers of Engineering Projects Meetupot, ahol vélhetően ritkábban, de nagyobb közönséggel közösen beszélgetnénk a vezetés, projektmenedzsment és szoftverfejlesztés kihívásairól. Tényleg vissza szeretnénk adni valamit a magyar társadalomnak, annak a közösségnek akiktől mi is rengeteget tanultunk. Ezért indítunk egy szakmai oldalt (http://mep.ninja) és blogot (http://mepninja.blog.hu) is, ahol sűrűbben lehet találkozni velünk és az általunk fontosnak tartott témákkal. Bízunk benne, hogy cikkeinkkel térképet tudunk adni ennek az izgalmas szakterületnek az útvesztőihez és arany középútjaihoz.
Nagy érdeklődéssel várunk mindenkit, aki a vezetés, projektmenedzsment vagy szoftverfejlesztés témakörök valamelyikében érdekelt. Számítunk a kérdéseitekre és a véleményeitekre egyaránt!